Jak pomoci, když kamarád/ka ztrácí kontrolu

Publikováno:
1/7/2025
Když někdo z vašich blízkých čelí problémům s alkoholem, je normální cítit zmatek nebo bezmoc. Jak se k této situaci postavit a nabídnout pomoc, která nenásilně směřuje k řešení?

Rozpoznání problému

Představte si, že například vaše nejlepší kamarádka, která vždycky zvládala všechno s přehledem, se poslední dobou chová jinak. Izoluje se, častěji sahá po alkoholu a její nálada je jako na houpačce. Cítíte bezmoc, ale zároveň zodpovědnost a touhu jí pomoci. Nevíte si však rady, jak reagovat citlivě a situaci ještě nezhoršit.

Prvním krokem je naslouchat. Místo obviňování nebo tlačení na změnu vytvořte bezpečný prostor, v němž se vaše kamarádka může otevřít. Ptejte se a zajímejte se: „Mám o tebe starost, děje se něco?" nebo „Všiml/a jsem si, že poslední dobou nejsi ve své kůži. Chceš si o tom popovídat?" Je důležité udržovat přátelský tón, nikoli kritický. Vyhněte se otázkám typu: „Proč nepřestaneš pít?" nebo „Nezvládáš to, co?" Ty vedou naopak k obraně a uzavření se do sebe.

Pokud si nejste jistí, zda se jedná o problém s alkoholem, všímejte si varovných signálů. Patří sem častější konzumace alkoholu, zanedbávání povinností nebo ztráta zájmu o věci, které daného člověka dříve těšily.

Nabídka pomoci

Když si problém uvědomíte, snažte se citlivě nabídnout konkrétní pomoc. Ultimáta jako „Buď přestaneš pít, nebo..." málokdy fungují. Místo toho můžete říct: „Můžu tě doprovodit na konzultaci s odborníkem" nebo "Můžeme spolu zavolat na anonymní linku pomoci". Cílem není kamarádce diktovat, co má dělat, ale ukázat jí, že existuje možnost pomoci a že na problém není sama.

Někdy je těžké prolomit zeď popírání. Pokud vaše kamarádka tvrdí, že žádný problém nemá, zůstaňte trpěliví. Poukazujte na konkrétní situace, které vás znepokojily, například: „Všiml/a jsem si, že poslední dobou piješ častěji a vypadáš unaveně. Mám o tebe strach." Tím ukážete, že vás zajímá její blaho a můžete ji motivovat k zamyšlení.

Je také důležité připravit se na možnost, že váš návrh pomoci kamarádka nepřijme hned. Změna vyžaduje čas a někdy i několik pokusů. Buďte trpěliví a připravení být oporou.

Péče o sebe

Pomáhat druhým může být vyčerpávající, zvláště pokud je někdo z vašich blízkých v těžké situaci. Proto je důležité myslet i na sebe. Nastavte si jasné hranice, které vám pomohou udržet si rovnováhu ve vašem životě. Pokud vás například kamarádka žádá o peníze, můžete jí citlivě sdělit: „Chci ti pomoct, ale nemůžu tě finančně podporovat."

Pokud cítíte, že situace ovlivňuje i vaše psychické zdraví, nebojte se vyhledat pomoc pro sebe. Konzultace s odborníkem vám může pomoci lépe zvládat stres a tlak spojený s podporou blízkého člověka. Velkou úlevou může být i sdílení vlastních pocitů s jinými lidmi, kteří prochází podobnou zkušeností.

Jak jednat, když kamarádka odmítá pomoc

Jedním z nejtěžších okamžiků může být situace, kdy vaše kamarádka odmítá jakoukoli formu pomoci. Může popírat problém nebo si myslet, že situaci zvládne sama. Pokud k tomu dojde, pokuste se zachovat klid. Připomeňte jí, že jí chcete pomoct a že na vás může kdykoli obrátit.

Vyhýbejte se konfrontacím a obviňování. Zkuste se místo toho zaměřit na vlastní pocity: „Trápí mě, když vidím, jak tě alkohol ovlivňuje. Chci, abys věděla, že jsem tu pro tebe." Tím můžete otevřít prostor pro další dialog, až bude kamarádka připravena o svém trápení mluvit.

Klíčové rady na závěr:

Pomáhat někomu ze svých bližních překonat závislost na alkoholu je projevem opravdového přátelství. I když cesta bývá často náročná, vaše snaha může hrát klíčovou roli v rozhodnutí daného člověka něco změnit. A pamatujte – na podporu nejste sami. Nebojte se vyhledat pomoc, pokud potřebujete a věřte, že každý krok, který uděláte, má smysl.

Další články